S.S.S.

Takviyeli El Geçme poşet el geçme poşetin güçlendirilmiş halidir. Yani taşırken daha sağlam olmasını sağlamak için el geçme bölümüne mukavemet kazandırması amacıyla takviye kartı uygulaması yapılmaktadır. Takviye kartı sayesinde el geçme poşetler daha sağlam ve randımanlı kullanım özelliği kazanmaktadır.


Diğer poşetlere göre daha şık görüntüye sahiptir. Tüm sektörlere hitap etmektedir. Üretim esnasında dipten ve yanlardan körük verilebilebilir. Kutu ve ambalajlı ürün satışları için idealdir. Poşete onradan eklenen sap nedeniyle "takma saplı" olarak da adlandırılır.


AYPE / LDPE Alçak Yoğunluklu Polietilen

LAYPE / LLDPE Liner alçak yoğunluklu Polietilen

YYPE / HDPE Yüksek Yoğunluk Polietilen

PP Polipropilen - Homopolimer, - Copolimer - Random olarak üç türü bulunur.

S - PVC Suspansion PVC PVC Suspansiyon

E - PVC Paste PVC PVC Emülsiyon

Kristal / GPPS Polistiren

Antişok / HIPS Polistiren

KALSİT

 

 


Alçak Yoğunluklu Polietilenler (AYPE) 

Alçak yoğunluk polietileni özellikle tarım alanında kullanılır. Türkiye’de 1970 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Alçak yoğunluklu polietilenden mamul ürünler dayanıklılık, ucuzluk, kimyasal maddelere ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmak, yüksek yalıtkanlık, kolay işlenebilirlik gibi önemli özelliklerinden dolayı cam, kağıt, karton, deri, kösele, teneke, yün, pamuk, keten, kendir gibi geleneksel malzemelerden imal edilmiş eşyaların yerini almıştır. Tablo3’te Dünya Alçak ve Lineer Alçak Yoğunluklu Polietilen üretimi verilmiştir


1- Büten ve heyzen bazlı, genel karışım için ( Film Tipi)

2- Streç Filmlik

3- Kapaklık İçin (Enjeksiyon Tipi)

Lineer Alçak Yoğunluklu Polietilen
Geleneksel olarak, polietilenin, alçak ve yüksek yoğunluklu olmak üzere iki tipi vardır. Polietilen endüstrisinde, alçak basınç işlemlerindeki gelişmelere dayalı olarak diğer bir alçak yoğunluklu PE türü olan lineer alçak yoğunluklu PE üretilmektedir. Elde edilen reçine, etilen-alfa olefin kopolimeri olup, lineer bir yapıya sahiptir. Son zamanlarda alçak basınçlı otoklav ve tubülar reaktörler kullanmak suretiyle LAYPE üretimi yapılmaktadır. LAYPE’nin özellikleri kayda değer şekilde AYPE’den farklıdır. Gerilime dayanımı ve uzama AYPE’ye nazaran daha yüksek, darbe dayanımı daha iyidir. Isı direnci 15 C de daha yüksek, işlenmesi daha zordur. Buna karşılık, berraklık, parlaklık daha kötü olup, erime gücü daha düşüktür. Farklı katalizörlerin yapısına bağlı olarak üretilen farklı moleküler yapıdaki LAYPE türleri farklı yöntemlerle işlenirler.

Kullanım Alanları;
Film: çöp torbaları, zirai amaçlı ağır hizmet torbaları imalinde inşaatçılıkta ve genel olarak ambalajlamada kullanılır.


Yüksek Yoğunluklu Polietilen

Yüksek yoğunluklu polietilen, kimyasallara ve iklim koşullarına dayanımın ön plana çıktığı uygulamalarda tercih edilen polietilen tipidir. Geniş ölçülerde temin edilebilmesi ve kaynaklama yöntemiyle birleştirilebilmesi, tank yapımında ve atık su arıtma uygulamalarında kullanılmasını sağlar.

Polietilen nedir ve kullanım alanları
Özellikleri
Ø Suya, kimyasal maddelere karşı direnci iyidir.
Ø Işığa ve açık havaya karşı dayanıklı değildir. Katkı maddeleri katılarak bu
problem ortadan kalkar.
Ø Mekanik özellikleri çok iyi olup özellikle darbe ve çekme dayanımları

yüksektir.
Ø Çekme dayanımı 225?350 kg /cm², sıcaklık dayanımı 100 oC üzerindedir.
Ø Elektriksel uygulamalara da çok elverişlidir.

Kullanım Alanları:

- Düşük özgül ağırlığı sayesinde hafif ve ekonomik olma

- Yüksek kimyasal dayanım

- Gıda ile her türlü temasa uygun

- İnsan sağlığı açısından zararsız olma

- Kokusuz ve tatsız olma

- Su ve iklim koşullarına tam dayanım

- Su ve sabunla temizlenebilir. Kesim plakaları bulaşık makinasında yıkanabilir.

- Darbelere dayanıklı

- Kolay işlenebilme

- Kaynak edilebilme

- Düşük aşınma direnci. kum aşınma testine göre aşınma direnci daha iyidir.